środa, 25 czerwca 2014

Muzeum szynki i parmeńskich wędlin

Dzisiaj zapraszamy Was do kolejnego muzeum z zespołu Musei del Cibo - Museo del Prosciutto, czyli muzeum szynki. Muzeum przybliża historię wytwarzania jednego z najpopularniejszych przysmaków regionu - szynki parmeńskiej. Jedno z ciekawszych miejsc, jakie udało nam się odwiedzić w czasie naszej podróży.

W muzeum znajdziecie szczegółowy opis historii i procesu wytwarzania szynki parmeńskiej. Wyświetlane są filmy, które pokazują jak ten proces przebiegał kiedyś a jak odbywa się obecnie. Zosia była zachwycona różnymi aparatami, maszynami masarskimi i innymi sprzętami. Każdy z nich musiała dokładanie podotykać.


Kilka ciekawostek. Obszar, na jakim może być wytwarzana prawdziwa szynka parmeńska jest dokładnie określony we włoskiej ustawie i specyfikacji unijnej. Od wschodu ogranicza go nurt rzeki Enza a od zachodu rzeki Stirone. Udźce, z których jest wytwarzana muszą również pochodzić i być hodowane na określonym obszarze. Na opakowaniu prawdziwej szynki parmeńskiej znajduje się korona - herb Parmy oraz napis Parma.

Obok muzeum znajduje się restauracja, w której można spróbować różnych regionalnych wędlin. Kilka z nich było dla nas prawdziwym odkryciem np. wieprzowe salami. Jednak to nie wyroby mięsne zaskoczyły nas najbardziej. Do talerza wędlin podano nam Lambrusco - czerwone wino musujące. I chociaż czerwone wino i bąbelki nie brzmią razem dobrze, to zapewniam Was, że takie połączenie jest pyszne. Mówi Wam to zwolenniczka białych win. Prawdziwego Lambrusco nie odmówię. O pięknym wiśniowym kolorze (kolor ma znaczenie), owocowe a zarazem lekko cierpkie, delikatnie musujące, podawane schłodzone. Idealne na letnie upały do cieniutkich plasterków włoskich wędlin.

 

1 komentarz: