czwartek, 26 marca 2015

PUS - Pomyśl, Ułóż, Sprawdź

Wszyscy mają PUS-y - mam i ja! :)

PALETA sprawdziła się u nas rewelacyjnie (pisałam o tym tu). Kwestią czasu było kiedy trafi do nas system PUS - Pomyśl, Ułóż, Sprawdź. Dotarł do nas dwa tygodnie temu i od tego czasu bawimy się nim na zmianę z Paletą codziennie.

Czym jest PUS? 
PUS to nauka przez zabawę. Zestaw składa się z książeczek z zadaniami z najróżniejszych dziedzin oraz z tzw. "zestawu kontrolnego", czyli sprytnego pudełka, dzięki któremu dziecko samo bez problemu sprawdzi czy zadanie z książeczki rozwiązało poprawnie.Jak bawić się PUS-ami?
Zestaw kontrolny to 12 klocków zamkniętych w poręcznym pudełku. Na jednej stronie klocka jest liczba z zakresu 1-12, a na drugiej fragment wzoru. Zadaniem dziecka jest rozwiązywanie łamigłówek i dopasowywanie klocka do odpowiedniego pola. Po ułożeniu wszystkich klocków wystarczy przekręcić pudełko, otworzyć i sprawdzić czy wzór odpowiada temu w książce. Zestaw kontrolny PUS: 34 zł, książeczka z zadaniami: 12,90 zł, satysfakcja z wykonanego zadania: bezcenna. :)

Książeczek z zadaniami jest mnóstwo - wszystkie dostępne są na stronie wydawnictwa Epideixis. Możecie na niej podejrzeć jak wyglądają przykładowe strony z poszczególnych książeczek. Ciągle powstają nowe. Nie ma możliwości, żeby zestaw się znudził.

Na początku miałam obawy, czy Zosia nie jest trochę za mała. Obawy okazały się bezpodstawne. Miałyśmy, co prawda, na początku małe problemy, bo Zosia uparcie twierdziła, że 8 powinno leżeć na 8, a 2 na 2. Na szczęście, mamy to już za sobą. Niesamowite jest to, że Zosia nauczyła się "przy okazji" zapisu liczb od 1-12.Wykorzystujemy zestaw kontrolny również do innych zadań.
- układanie wzorów kontrolnych


- wyszukiwanie tych samych liczb


- liczenie9 komentarzy:

 1. Bardzo fajna rzecz. Szczególnie, że dokładnie w ten sposób wygląda fragment testu na inteligencję Wechslera dla dzieci ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. świetna sprawa :) przyjemne z pozytecznym!

  OdpowiedzUsuń
 3. PUSy mamy i my! :) świetna zabawa, a ile przy niej nauki ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne i przyjemne zabawy. Jak widać zabawki nie muszą być pstrokate i bardzo zwymyslane. Istotne jest, żeby dziecko lubiło się nimi bawić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Im prostsze zabawki, tym większe pole dla wyobraźni i kreatywności.

   Usuń
 5. Pomoce edukacyjne dla dzieci są tak fajne, że będąc dorosłym fajnie jest grać w coś takiego razem z dzieckiem. Jak zwykle wygrywa zasada, że najmłodsi najlepiej i najszybciej uczą się poprzez zabawę i dobrą atmosferę.

  OdpowiedzUsuń