piątek, 31 stycznia 2014

Czytamy i powtarzamy części ciała

Czytanie globalne idzie pełną parą. Czytamy, powtarzamy, oglądamy, a przede wszystkim dobrze się bawimy. Chciałabym podzielić się z Wami kilkoma zabawami, które wykorzystuję do powtarzania wyrazów z częściami ciała. Zabawy nie są szczególnie nowatorskie, ale może komuś się przydadzą. :)

1. Zosia - nauczycielka

Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych. Zosia nie różni się pod tym względem od innych maluchów. Uwielbia naśladować wszystko co robi Mama i Tata. Postanowiłam to wykorzystać i zaproponować jej, żeby przejęła moją rolę i pouczyła swoje misie czytać. Zosia oczywiście podejmuje się tego wyzwania z wielką ochotą. Najpierw wybiera misia, który ma dostąpić zaszczytu i sadza go na swoim krzesełku. Następnie dostaje ode mnie przygotowany zestaw wyrazów, po kolei czyta i pokazuje je misiowi. Przy powtarzaniu części ciała proszę Zosię dodatkowo, żeby pokazała na sobie gdzie dana część ciała się znajduje. Zosia najczęściej rozpędza się i pokazuje ją u wszystkich dookoła. ;)2. Karty do lekcji trójstopniowej. 
Zosia losuje wyraz i go czyta, po czym szuka odpowiedniego obrazka. Na koniec sprawdzamy czy dobrze wykonała zadanie. Poniżej dwie wersje zabawy.


3. Gdzie dziecko ma ....? 
Dawno temu narysowałam Zosi plakat z dzieckiem. Służył nam do nauki części ciała. Teraz wykorzystuję go do powtórek z czytania globalnego. Zosia dostaje zestaw wyrazów z częściami ciała. Czyta i pokazuje gdzie dziecko ma daną część ciała.


4. Głodny wilk/całuśny potwór
Zosia czyta wyraz a Mama zjada albo wycałowuje daną część ciała. Obie wersje są przez Zosię uwielbiane. Szczególnie kiedy dochodzi do "szyi". :)

4 komentarze:

 1. Hej, gdzie można kupić takie 3-stopniowe karty?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karty robię sama. Przygotowuję pliki, drukuję, laminuję i wycinam. Pliki z kartami udostępniłam tutaj: http://zosiamosia.blogspot.com/2013/04/materiay-do-pobrania.html. :)

   Usuń
  2. Wspaniale ! :)
   Zapraszam do nas :) http://naszerodzicielstwobliskosci.blogspot.com/

   Usuń
 2. To czytanie globalne rozkręciło się u Was. My ze Stasiem też się tak bawimy, ale raczej niesystematycznie. Wprowadzam tylko te słowa, które są z zakresu jego zainteresowań. Teraz na topie jest kosmos, nawy planet, pojazdów kosmicznych :)

  OdpowiedzUsuń