czwartek, 14 stycznia 2016

Różowa wieża i brązowe schody 2D

Różowa wieża i brązowe schody należą do jednych z najbardziej rozpoznawalnych materiałów sensorycznych w pedagogice Montessori.

Różowa wieża to zestaw 10 różowych sześcianów różnej wielkości. Bok każdego kolejnego zwiększa się w stosunku do poprzedniego o 1 cm. Najkrótszy bok wynosi 1 cm, a najdłuższy 10 cm. Materiał służy do rozwijania takich umiejętności jak: porównywanie wielkości, tworzenia sekwencji według wielkości, naukę pojęć: duży - większy - największy, mały - mniejszy - najmniejszy, mniejszy/większy niż… . Szczegółowy opis po angielsku znajdziecie tutaj.Brązowe schody to zestaw 10 prostopadłościanów o jednakowej długości, ale różnej szerokości, wysokości. Długość szerokości i wysokości wzrasta systematycznie o 1 cm. Najmniejszy schodek ma wymiary 1 cm x 1 cm x 20 cm, największy 10 cm x 10 cm x 20 cm. Materiał służy rozwijaniu umiejętności rozróżniania szerokości i wysokości oraz wprowadzeniu pojęć: gruby - grubszy -najgrubszy, cienki - cieńszy - najcieńszy. Szczegółowy opis po angielsku znajdziecie tutaj.


Kiedy Zosia była mała, długo zastanawiałam się nad zakupem tych materiałów. Doszłam jednak do wniosku, że nie są niezbędne. Do nauki pojęć mały-duży itd.
można przecież wykorzystać różne inne przedmioty. Większość dzieci nie ma problemu z określeniem, który kawałek ciasta jest największy. ;) Również określeń gruby- cienki można nauczyć wykorzystując inne przedmioty, chociażby książki. W warunkach domowych można spokojnie obejść się bez tych dwóch materiałów. Skąd więc ten post?

Proponuję Wam pomoc, która wykorzystuje koncepcję różowej wieży i brązowych schodów. Bardziej przypomina jednak łamigłówkę w stylu tangramu. 

Potrzebne materiały:
- różowa i brązowa pianka
- nożyczki
- linijka
- ołówek
- drukarka
- pliki z kartami do pobrania z tej i tej strony

Jak zrobić?
Z różowej pianki wycinamy 10 kwadratów, których boki zwiększają się o 1 cm począwszy od 1 cm, aż do 10 cm. Z brązowej pianki wycinamy prostokąty o długości 20 cm a wysokości od 1 cm do 10 cm. Drukujemy pliki z kartami z linków powyżej. Laminujemy i wycinamy. 

Jak się bawić? 
Podstawową zabawą jest oczywiście odwzorowywanie układów z kart. Używamy przy tym takich określeń jak: bok, wysokość, wierzchołek kwadratu/prostokąta, duży-większy-największy/mały-mniejszy-najmniejszy. 

Inne propozycje:
- układanie kwadratów/prostokątów od największego do najmniejszego
- układanie piramidy lub schodów
- uzupełnianie sekwencji pierwszym, środkowym lub ostatnim elementem
- obrysowywanie kwadratów/prostokątów i zamalowywanie lub wycinanie powstałych wzorów
- dopasowanie elementów według wielkości do wcześniej wykonanych obrysów

11 komentarzy:

 1. Fantastyczny pomysł! My kombinujemy nad zrobieniem własnej wierzy, schodów, belek i innych matematycznych pomocy, ale mamy wujka stolarza, więc trochę łatwiej :) Taka wersja natomiast zdecydowanie upraszcza sprawę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ceny drewna w Szwajcarii są "lekko" zawyżone. A jak pomyślałam o przewiezieniu tego wszystkiego w walizce, to mi się odechciało. ;)

   Usuń
 2. Ekstra :)Myślałam jak ją zastąpić. Bryły to nie są, ale i tak pomysł fajny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bryły to nie są, ale u nas taka wersja w zupełności wystarcza. Zosia z sensoryką montessoriańską jest na bakier. Na upartego można z pianki bryły posklejać. ;)

   Usuń
 3. Ach jaki cudowny pomysł. Zupełnie o tym nie pomyślałam dla starszaków. Jeszcze dla J. się nada

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wbrew pozorom zadanie nie jest łatwe. Niektóre wzory mogą i dla starszaków okazać się wyzwaniem. :)

   Usuń
 4. Będzie z niej mały inżynier. Może w przyszłości będzie projektowała prawdziwe schody!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ulalala, piękne projekty :) Można nauczyć dzieci "estetycznego myślenia" przy takiej zabawie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. jakiej grubości jest pianka? ec

  OdpowiedzUsuń