niedziela, 6 grudnia 2015

Pajączek Gipsy

Tematyka nie na czasie, ale co tam. Zamiast przygotowań do świąt i prezentów, proponuję niestrudzonego pajączka Gipsy :)

Zosina nauka języka francuskiego idzie… powoli. Pani w przedszkolu twierdzi, że sporo rozumie. Z mówieniem jest gorzej. Próbuje, ale wychodzi z tego bliżej niezidentyfikowany zlepek francuskich słów. Na święta przyjeżdża do nas babcia Zosia. Pokładamy w tym olbrzymią nadzieję. Mam nadzieję, że "pomęczy" Zosię podstawowymi zwrotami, co ułatwi jej dalszą naukę. Zaczynam się trochę martwić jej "postępami". Od września idzie do szkoły i nie chciałabym, żeby miała problemy przez braki językowe. Wiem, wiem - dzieci chłoną języki jak gąbka, trzeba dać jej czas. Gdybym miała pewność, że talent do języków obcych odziedziczyła po Tacie, byłabym spokojna. Jeśli odziedziczyła po mnie to… (głośne chrząknięcie).

Piosenkę o Pajączku Gipsy, Itsy Bitsy, Incy Wincy itp. zapewne słyszeliście. Jeśli nie, na dole znajdziecie filmik z francuską wersją. W ramach nauki języka francuskiego postanowiłam przetłumaczyć piosenkę na język polski niemal dosłownie. Tekst jest bardzo prosty do zapamiętania. W nawiasach obok tekstu znajdziecie elementy pokazywane. Będzie Wam do tego potrzebny jakiś pająk :)

Pajączek Gipsy
wspinał się po rynnie. (wchodzimy pająkiem po ręce, na koniec łapiemy go w dłoń)
Nagle spadł deszcz. (wolną ręką imitujemy spadające krople deszczu)
Pajączek spadł też. (opuszczamy pająka)
Lecz słońce przegoniło deszcz. (imitujemy słońce "wkręcając dłonią żarówkę" i przeganiamy deszcz rękami lub tupiąc i robiąc groźne miny)

Kilka zdjęć z interpretacji Zosi.


Oprócz pokazywania można urozmaicić śpiewanie wykorzystując poniższy eksponat. Jego wykonanie jest bajecznie łatwe. Wystarczy rolkę po ręcznikach papierowych obwinąć folią aluminiową. Na kawałku wstążki zawiązać pajączka (jeśli nie macie figurki, możecie narysować na kartce i przykleić do wstążki). Następnie przełóżcie wstążkę przez środek rolki, ciągnijcie za wstążkę i śpiewajcie obserwując jak wasz pajączek wspina się w górę. 


Zachęcam również do przygotowania piosenki w formie obrazków. Można je wykorzystać do nauki  sekwencji, czyli układania w odpowiedniej kolejności, opowiadania, co się po kolei wydarzyło, nauki czytania lub po prostu kolorowania. Nasze obrazki były rysowane od ręki, więc ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Jeśli jednak mogłyby Wam się przydać, dajcie znać. Zeskanuję i udostępnię.


Wersja francuska:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz