poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Przyjaciele Żyrafy

Zosia w filmiku z ostatniego posta (tu) wywołała żyrafę Bibi do tablicy. Nie wypada nie napisać o jaką Bibi chodzi. Zapraszam na recenzję książki, której główna bohaterka skradła ostatnio Zosine serce.

Żyrafa Bibi to główna bohaterka zbioru bajek o empatii "Przyjaciele żyrafy" autorstwa Joanny Berendt i Anety Ryfczyńskiej. W przygodach towarzyszy jej Szakal Zenon. Akcja książki dzieje się w Leśnym Zakątku, w którym możemy spotkać również inne sympatyczne zwierzątka: lisa Leona, jelonka Stasia, wiewiórki Laurę i Rozalkę, i wiele innych. Książka porusza tematy bardzo ważne dla małego dziecka: dzielenie się, kłótnia z rodzeństwem, urodziny, wizyta u lekarza.

"Przyjaciele żyrafy" to zbiór bajek, które wprowadzają małego czytelnika w świat uczuć i potrzeb. Autorki zapraszają do Leśnego Zakątka - świata empatii, gdzie każdy może powiedzieć co go boli, cieszy, denerwuje, czego potrzebuje i co najważniejsze gdzie każdy zostanie usłyszany. Autorki w bardzo przyjazny sposób wprowadzają odbiorcę w świat dziecięcych problemów. Książka inspiruje i zachęca do własnych przemyśleń. Na końcu każdej bajki znajduje się kilka pytań, które pomogą w zainicjowaniu dyskusji o potrzebach i emocjach. Dzięki temu możemy dowiedzieć się jak dziecko rozumie daną sytuację i co o niej myśli.


Zosia jest jeszcze za mała na "poważne rozmowy", ale już teraz próbuję jej tłumaczyć zawiły świat uczuć. Bajki o Bibi bardzo mi to ułatwiają. Książka jest, co prawda, skierowana do trochę starszych dzieci, ale już dwu-trzylatki spotykają się z większością tych sytuacji i należy przynajmniej próbować im je tłumaczyć. Zosia słucha uważnie i próbuje opowiadać swoimi słowami, co spotkało bohaterów Leśnego Zakątka. Dzięki tej książce jest mi łatwiej w obrazowy sposób przekazać Zosi pewne wartości, którymi chciałabym, żeby się kierowała w kontaktach z innymi. Do bajek będziemy na pewno często wracać.


wydawnictwo: CoJaNaTo
strona książki: "Przyjaciele Żyrafy"4 komentarze:

 1. Myślę, że mojej 5-latce bardzo się spodoba :) dzięki za recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ach, miałam napisać już jakiś czas temu i zapomniałam ^_^ Dołożyliśmy naszą cegiełkę do drugiej części przygód żyrafy i już niedługo będziemy mieć obie w rękach! Piękna inicjatywa autorek skradła moje serce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na śmierć zapomniałam dodać swoją cegiełkę. Lecę to nadrobić. :)

   Usuń