poniedziałek, 30 września 2013

Temat tygodnia: Drzewo cz. II

Tym postem kończymy nasz temat drzewny i temat leśnych zwierząt. Jeśli macie ochotę zobaczyć, co robiłyśmy wcześniej to zajrzyjcie tu. Tym razem chciałam, żeby Zosia doświadczyła natury bardziej sensorycznie. Z tego względu głównie spacerowałyśmy, oglądałyśmy, dotykałyśmy i słuchałyśmy odgłosów przyrody.

Zosia zaczęła bardzo dużo mówić. Jest jednak jedno "ale". Wszystko nazywa jednosylabowo. Przykładowe słownictwo z tego tygodnia: patyk - pa, sowa - so, kasztan - ka, szyszka - sy, drzewo - dzie, kora - ko itd. Próbujemy ją przekonać do używania większej ilości sylab, ale poza mama, tata, jaja, lala, baba i dziadzia nie udaje nam się nic wskórać.

I jeszcze jedna ciekawostka. Zosia ma wręcz doskonały słuch. Słyszy nawet przy zamkniętych oknach wszystko, co się dzieje na zewnątrz. Oznajmia mi na przykład, że jedzie karetka - "aaaaa". I rzeczywiście jak się dobrze wsłuchać to słychać karetkę, ale tak cicho, że normalnie nie zwróciłabym na to uwagi. Wszystkie odgłosy Zosia musi skomentować, a ja czasami muszę się bardzo domyślać, co ona słyszy.

Druga część tematu Drzewo tu.

 
  
 
  
  
  
  
  
Co jeszcze robiłyśmy:
- kolorowanie drzewa
  
- zabawa zieloną ciastoliną
 
 - układanie bukietu z liści
  
- zabawy kasztanami
  
 
 - zabawa leśnymi figurkami Czuczu
  
 
 - zielone puzzle (do pobrania tu) 

Wiersz tygodnia:
Dzik jest dziki, dzik jest zły,
Dzik ma bardzo ostre kły.
Kto spotyka w lesie dzika,
Ten na drzewo szybko zmyka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz